PARAFIA RZYMSKOKATOLICKA ŚMIŁOWO 

KRZYŻE ZE SZKÓŁ

 

IN HOC SIGNO VINCES

 

W 312 roku Konstantyn Wielki, choć nie był chrześcijaninem, w czasie bitwy z Maksencjuszem o tron cesarstwa rzymskiego prosił Boga chrześcijańskiego o pomoc w pokonaniu przeciwnika. Ujrzał wtedy na niebie świetlisty krzyż, otoczony napisem: In hoc signo vinces („Pod tym znakiem zwyciężysz”). Konstantyn umieścił krzyż na sztandarze  i odniósł zwycięstwo nad Maksencjuszem. Gdy został cesarzem rzymskim, krzyże pojawiły się na tarczach i sztandarach jego żołnierzy. Czternaście lat później św. Helena, matka Konstantyna, odnalazła w Jerozolimie krzyż, na którym poniósł śmierć Chrystus.

 

 

 

POŚWIĘCENIE  KRZYŻY DO SZKÓŁ I PRZEDSZKOLA - 22 XI 1981 ROKU  

 

Podczas pielgrzymki parafialnej (Częstochowa – Kraków – Kalwaria Zebrzydowska – Wadowice – Oświęcim: 16 – 19 XI 1981) pielgrzymi zakupili na Jasnej Górze 13 Krzyży do szkół i przedszkoli. Uroczyste ich poświęcenie odbyło się w Uroczystość Chrystusa Króla 22 XI 81 r. podczas Mszy św. o 8.15 i 10.00. Rodzice prosili o wprowadzenie delegacji z Krzyżami na początku Mszy św. Każdy krzyż wnosiła 3 osobowa delegacja rodziców. Delegacje zajęły przygotowane krzesełka przed ołtarzem. Poświęcenie odbyło się po kazaniu. Po poświęceniu wszyscy obecni wierni w szpalerze podchodzili uczcić poświęcone Krzyże (o 8.15 w kościele było 220 wiernych: 103 mężczyzn i 117 kobiet; o 10.00 zaś 333: 146 mężczyzn i 187 kobiet).

W szkole w Zelgniewie rodzice powiesili Krzyże 24 XI, w Śmiłowie podczas wywiadówki 25 XI. Dzieci w szkole, przed przyjściem nauczyciela oraz po lekcjach odmawiały przed Krzyżem modlitwę.

 

OGŁOSZENIE STANU WOJENNEGO 13 GRUDNIA 1981 ROKU

O godz. 6.00 na falach eteru usłyszeliśmy hymn narodowy: Jeszcze Polska nie zginęła, a potem zaskakująca wiadomość: stan wojenny. O godz. 8.15 wierni uczestniczą we Mszy św. sprawowanej w intencji Ojczyzny. Po każdej Mszy przed wystawionym Najświętszym Sakramentem śpiewamy suplikacje oraz Boże coś Polskę. Wychodząc z kościoła zobaczyliśmy sznur czołgów jadących z Wałcza w kierunku Bydgoszczy. Podczas Mszy św. o 10.00 przerywałem kazanie, gdyż kościół drżał od zgiełku czołgów i wozów bojowych.

Przestały wychodzić czasopisma i dzienniki z wyjątkiem Trybuny Ludu i  Żołnierza Wolności. Radio i telewizja ma tylko jeden program. Chorym zabrano Mszę św. radiową. Wprowadzono cenzurę. Cenzurowano nawet listy. Nie działały telefony. Wprowadzono godzinę milicyjną. Obowiązywała ona początkowo od 22.00 do 6.00, później od 23.00 do 5.00. Zajęcia w szkole były zawieszone do 3 I 1982 r. Bez przepustki nie było wolno opuszczać swojej gminy.

 

CZARNY DZIEŃ DLA PARAFII - 6 I 1982  

 

W uroczystość Objawienia Pańskiego w godzinach wieczornych dyrektorzy naszych szkół i przedszkola przywożą z Kaczor niesamowitą wiadomość: rozkaz zdjęcia Krzyży ze szkół i przedszkola; w Śmiłowie – natychmiast, w Zelgniewie – do 8 stycznia. Krzyże mają zdjąć rodzice, którzy je wieszali. Jeśli rozkaz nie zostałby wykonany, dyrektorzy pod karą trzech lat aresztu zobowiązani byli podać nazwiska rodziców, którzy będą skazani na 3 lata aresztu.

 

 

Żeby uniknąć ewentualnej profanacji Krzyży, wspólnie zadecydowaliśmy wykonać rozkaz stanu wojennego z dnia 13 XII 1981 r. (tak powiedziano dyrektorom). Zdjęcie Krzyży było wielkim przeżyciem i wstrząsem dla całej Parafii. Rodzice – mężczyźni zdejmowali je w milczeniu, ze łzami w oczach. Po zdjęciu Krzyża, został z czcią pocałowany. Krzyże wisiały w szkole w Śmiłowie 43 dni, w Zelgniewie 45 dni.

Krzyże (12 szt.) zostały zawieszone z czcią na balustradzie chóru w specjalnie, jakby do tego wykonanych ozdobnych kasetonach. Na każdym krzyżu umieszczono napis, informujący z której pochodzi klasy.

 

 Nie zdejmę Krzyża

1. Nie zdejmę Krzyża z mojej ściany
Za żadne skarby świata,
Bo na nim Jezus ukochany
Grzeszników z niebem brata.

Ref.: Nie zdejmę Krzyża z mego serca,
Choćby mi umrzeć trzeba,
Choćby mi groził kat, morderca,
Bo Krzyż to klucz do nieba.

2. Nie zdejmę Krzyża z mojej duszy,
Nie wyrwę go z sumienia,
Bo Krzyż szatana wniwecz kruszy,
Bo Krzyż to znak zbawienia.

Ref.: A gdy zobaczę w poniewierce
Jezusa Krzyż i ranę
Która otwiera Jego Serce,
W obronie Krzyża stanę.

 

CENZURA PRZED 1989  r.

 Wiosną 1984 roku nasza parafia wystąpiła do Okręgowego Urzędu Kontroli Publikacji i Widowisk o pozwolenie wydania ulotki nt. naszej Parafii. W ulotce była też wzmianka o naszych krzyżach. Otrzymaliśmy następującą decyzję:

 ...Okręgowy Urząd Kontroli Publikacji i Widowisk w Bydgoszczy postanawia zakazać rozpowszechniania ulotki. Uzasadnienie: Publikacja narusza przepisy art. 2 pkt 6,8 ustawy z dnia 31 VII 1981 o kontroli publikacji i widowisk (Dz. U. Nr 20, poz . 99), ponieważ publikacja godzi w konstytucyjne zasady rozdziału Kościoła od państwa i nawołuje do nieposłuszeństwa ustawom określającym świecki charakter Państwa i szkolnictwa co stanowi naruszenie art. 2 pkt 6 ustawy. Ponadto publikacja aprobuje działania naruszające uczucia osób niewierzących co stanowi naruszenie art. 2 pkt. 8 ustawy... /-/ Dyrektor mgr Bolesław Favré

♣ ♣ ♣ ♣ ♣

 29 maja 1984 r. Parafia zrobiła następujące odwołanie do Warszawy: Dnia 27 bm. otrzymałem decyzję Nr Uby-058/21/84. Jestem nią zdziwiony. Kościół w Śmiłowie jest unikatowym zabytkiem czystego stylu neogotyckiego w naszym regionie. Ulotka ma być rozprowadzana tylko wśród Parafian. Jej celem jest zapoznanie ich z historią, a szczególnie ze stylem naszego kościoła.

Argumentacja Urzędu Kontroli uzasadniająca cenzorskie cięcia jest jednostronna i tendencyjna, z którą nie zgadzam się, nie tylko dlatego, że nie muszę, ale po prostu dlatego, że zawierając oczywiste absurdy nie jest do przyjęcia.

Ulotka niezależnie od niepoważnej opinii cenzora zawiera tylko prawdę i samą prawdę w każdym słowie. Proszę więc o pozwolenie do druku z zaznaczeniem cięć cenzorskich. Jednocześnie wyrażam zgodę na zastąpienie wyrażenia: „uwięziony”, wyrażeniem: „internowany”, ponieważ to słowo dosadniej oddaje zaistniałą wówczas rzeczywistość. Z poważaniem /-/ ks. Jerzy Ptach

♣ ♣ ♣ ♣ ♣

Zastrzeżenia cenzury dotyczyły następujących fragmentów tekstu: „Majątek kościelny o obszarze 156 ha wraz z budynkami skonfiskowano w 1950 roku”... ”W zastępstwie uwięzionego Prymasa Stefana Wyszyńskiego, konsekracji kościoła dokonał ks. inf. St. Bross”... ”Z balustrady chóru przemawia do nas dwanaście krzyży ze szkół, zdjętych 6 I 1982 r. pod groźbą trzech lat aresztu”.

 Ocenzurowana ulotka była rozprowadzana podczas kolędy w 1984 roku.

 

PAPIEŻ JAN PAWEŁ II

Umiłowani bracia i siostry, nie wstydźcie się krzyża. Starajcie się na co dzień podejmować krzyż i odpowiadać na miłość Chrystusa. Brońcie krzyża, nie pozwólcie, aby Imię Boże było obrażane w waszych sercach, w życiu społecznym czy rodzinnym. Dziękujmy Bożej Opatrzności za to, że krzyż powrócił do szkół, urzędów publicznych, szpitali. Niech on tam pozostanie! Niech przypomina o naszej chrześcijańskiej godności i narodowej tożsamości, o tym, kim jesteśmy i dokąd zmierzamy, i gdzie są nasze korzenie. Niech przypomina nam o miłości Boga do człowieka, która w krzyżu znalazła swój najgłębszy wyraz./6 VI 1997 - Zakopane/

 

W 25 rocznicę zamachu na Krzyże 

Parafialna Rada Duszpasterska oraz Parafialna Rada Ekonomiczna w Śmiłowie wystosowała pismo do Przewodniczącego Rady Gminy Kaczory:

6 stycznia br. minęła 25 rocznica zdjęcia Krzyży ze szkół i przedszkola w naszej parafii. Ta haniebna decyzja została wydana przez dyrektora szkoły gminnej w Kaczorach jako „rozkaz stanu wojennego, pod groźbą trzech lat aresztu”.

Parafialna Rada Duszpasterska oraz Parafialna Rada Ekonomiczna w Śmiłowie podczas spotkania opłatkowego w dniu 12 bm. postuluje podjęcie na sesji Rady Gminy stosownego oświadczenia odnośnie tego bolesnego wydarzenia.

Do wiadomości:
Redakcja „Pan łączy nas”

/-/ Andrzej Gryczka
/-/ Maria Leżanka
/-/ Dorota Jurek
/-/ Grzegorz Jurek
/-/ Krystyna Burza
/-/ Krystyna Hinz
/-/ Ksycki Adam
/-/ Kubiak Andrzej
/-/ Król Bogumił
/-/ Benedykt Górka
/-/ Halina Czarnecka
/-/ ks. Jerzy Ptach
/-/ Małgorzata Wład
/-/ Sylwia Kulczyńska

♣ ♣ ♣ ♣ ♣

W odpowiedzi na powyższe pismo 9 II 2007 r. otrzymaliśmy pismo RADY GMINY KACZORY:

Nawiązując do pisma nr L.dz. 11/07 z dnia 12 stycznia 2007 r. uprzejmie informuję, że radni zapoznali się z treścią w/w pisma na posiedzeniach Komisji Rady Gminy.

Przyjęto do wiadomości zaistniały w przeszłości fakt.

Przewodniczący Rady Gminy
 mgr inż. Stefan Kowal

 

OBRONA KRZYŻY W MIĘTNEM - Irena Świerdzewska

Tamte wydarzenia relacjonowały wszystkie zachodnie stacje. W Zespole Szkół Rolniczych w Miętnem w 1983 r. trwał strajk młodzieży w obronie krzyży. Władza przystąpiła do pacyfikacji.

Miętne, mała miejscowość koło Garwolina, już w latach 70. miało najnowocześniejszą szkołę rolniczą w Polsce. Z basenem i kompleksem dobrze wyposażonych budynków. A wszystko dzięki staraniom ówczesnego premiera Piotra Jaroszewicza, partyjnego dostojnika najwyższego szczebla. Przed II wojną światową w pobliskich Michałowicach pracował jako nauczyciel. Stąd pochodziła też jego pierwsza żona. W związku z jego patronatem szkoła w Miętnem mogła liczyć na najlepsze wyposażenie, ale równocześnie władze dbały o odpowiedni pod względem ideologicznym dobór kadry nauczcielskiej. Czy można więc było spodziewać się, że w takiej placówce dojdzie do obrony krzyży?

– To była przede wszystkim inicjatywa młodzieży. Kiedy uczniowie wystąpili w obronie krzyży, znaleźli poparcie w wąskiej grupie nauczycieli, wśród księży i u miejscowego biskupa. Wydarzenia w szkole trwały 4 miesiące – opowiada Krystyna Czarnocka, wówczas nauczycielka sadownictwa.

MY CHCEMY BOGA

Zdejmowanie powieszonych w szkole w czasie solidarnościowej wolności krzyży zaczęło się w listopadzie 1983 r. Najpierw niemal niezauważalnie zniknęły 2 krzyże wiszące w hallu. – Wzmogliśmy wtedy czujność – mówi Krystyna Czarnocka. Na początku grudnia dyrektor wydał polecenia opiekunom ośmiu pracowni, by zdjęli z sal krzyże. Zniknął tylko jeden. – Jednak kiedy dwa dni później przyszliśmy do szkoły, krzyży już nie było – wspominana nauczycielka. – Uczniowie zaczęli się zastanawiać, jak dalej postąpić. Przygotowali na piśmie petycję z pytaniami do dyrekcji szkoły: „Dlaczego krzyże zdjęto, na jakiej podstawie prawnej podjęto decyzję?”. Przed świętami, 19 grudnia, w czasie apelu dyrektor Ryszard Domański odpowiedział: „Krzyże zostały zdjęte, bo trzeba przywrócić porządek prawny. Szkoła jest instytucją świecką, a krzyże powieszono w okresie działania „Solidarności”, kiedy wymuszano na władzy różne decyzje” – wyliczał. Wtedy uczniowie odmówili rozejścia się do klas. Zaczęli modlić się i śpiewać: „My chcemy Boga”. Skończyli po półtorej godzinie, kiedy dyrektor zapewnił, że sprawa zostanie ponownie rozważona.

Po feriach, 9 stycznia, dyrektor poinformował uczniów, że w szkole świeckiej, jaką jest Zespół Szkół Rolniczych w Miętnem, nie ma miejsca na formy i treści religijne. Uczniowie szybko wywiesili cytat z Mickiewicza: „Tylko pod tym krzyżem, tylko pod tym znakiem – Polska jest Polską, a Polak Polakiem”. Zaczęli śpiewać pieśni religijne i skandować hasła: „Oddajcie nam krzyże”, „Prosimy o krzyże”, „Żądamy krzyży”. Zwodzeni przez dyrekcję obietnicami, złożyli jej votum nieufności. 12 stycznia po lekcjach około 500 uczniów przemaszerowało ze szkoły do odległego o 5 km kościoła w Garwolinie. Odebrane od dyrektora krzyże przewieziono tam samochodem. Umieszczone zostały na biało-czerwonej tablicy z napisem „Nie było miejsca dla Ciebie, Chryste w naszej szkole – ZSR Miętne”.

Biskup siedlecki Jan Mazur ofiarował młodzieży niewielkie 10-centymetrowe krzyżyki. I tak w szkole pojawiło się prawie… 600 krzyży na piersiach uczniów. – Nasze protesty miały charakter modlitewny: na długich przerwach spotykaliśmy się w hallu, odmawialiśmy różaniec, śpiewaliśmy pieśni – mówi Tadeusz Paciorek, wówczas uczeń III klasy Technikum Ogrodniczego. – W tym czasie delegacja naszych przedstawicieli, a byli wśród nich Wiola Sosnowska, Jarek Maczkowski, chodziła do dyrekcji z petycjami o powrót krzyża – opowiada.

ZOMO NA DRODZE

Postawa młodzieży doprowadzała dyrektora szkoły do furii. Polecił wychowawcom wezwać rodziców najaktywniejszych uczniów, sądząc że to wyciszy protest. Wychowawcy, by ochronić młodzież przed represjami, wezwali wszystkich rodziców. Ci zaś nie tylko wystąpili w obronie swoich dzieci, ale sami powiesili w szkole krzyże. Wisiały jeden dzień. Następnego dnia te same krzyże przywieźli do szkoły księża, bo okazało się, że ktoś podrzucił je kościelnemu z garwolińskiej parafii. Uczniowie zaraz umieścili krzyże na ścianach. Nim skończyły się ostatnie lekcje, krzyże znowu zniknęły. Uczniowie nie ustępowali, wieszali na ścianach zdejmowane z szyi krzyże ofiarowane im przez bp. Mazura. Nie zniechęcały ich groźby nauczycieli o wydaleniu ze szkoły ani to, że krzyże szybko znikały.

5 marca w szkole nie było już ani jednego krzyża. Następnego dnia uczniowie odmówili udziału w zajęciach. Od rana do godz. 14 modlili się i śpiewali pieśni. Na popiersiu patrona szkoły Stanisława Staszica zawiesili tablicę ze słowami Romualda Traugutta: „Byliśmy wierni Bogu w dniach zwycięstw i chwały, pozostaniemy mu wierni w dniach prześladowań i klęski. Bóg nas nie opuści.”. Bezskutecznie domagali się rozmów z dyrekcją. W końcu zwartą grupą, z dużym krzyżem na przedzie i z mniejszymi w dłoniach, przeszli na nabożeństwo błagalne do kościoła w Garwolinie.

7 marca czterystu uczniów zorganizowało w szkole strajk okupacyjny. Wystawili warty, urządzili punkt żywnościowy i miejsce do spania na macie zapaśniczej. Po „Apelu Jasnogórskim” w szkole pojawił się prokurator. Zagroził sankcjami karnymi za okupację budynku. Dyrektor odczytał zarządzenie o zawieszeniu zajęć. – Zdecydowaliśmy o wyjściu ze szkoły – opowiada Tadeusz Paciorek. – Gdybyśmy zostali na sali, mogłaby nam grozić pacyfikacja. Z krzyżem ruszyliśmy w stronę kościoła w Garwolinie. Mijały nas milicyjne samochody, a milicjanci zastąpili nam drogę przy stacji paliw. Po jednej stronie my, pod drugiej uzbrojeni po zęby – w pały i ogromne tarcze – zomowcy – opowiada. – Wezwali nas do rozejścia się grożąc użyciem gazów łzawiących.

Młodzież wróciła do Miętnego eskortowana przez samochody milicyjne.

Następnego dnia, o 6 rano pod internatem stały 3 autokary, aby odwieźć młodzież do miejsc zamieszkania. Uczniowie odmówili. Ruszyli w stronę kościoła w Garwolinie. Obawiając się zatrzymania przez ZOMO, tym razem poszli już nie główną trasą, ale drogą wśród pól. W kościele na nabożeństwie zgromadziła się już młodzież z garwolińskich szkół.

Zajęć w szkole rolniczej nie było ale uczniowie wciąż mieszkali w internacie. Do 25 marca we wtorki i piątki młodzież z Miętnego i okolicznych szkół przychodziła do kościoła w Garwolinie na specjalne katechezy prowadzone przez bp. Jana Mazura. Przygotowała wtedy apel do młodzieży w Polsce i na świecie, wzywający do stawania w obronie krzyża.

W tym czasie dyrekcja szkoły zarządziła powtórne przyjęcia uczniów, żądając podpisywania „lojalki” zakładającej „świecki charakter szkoły” bez krzyża. Uczniowie odmawiali. Do 27 marca 380 z nich zabrało dokumenty. Ministerstwo Rolnictwa rozesłało wtedy do szkół rolniczych w Polsce zakaz przyjmowania uczniów z Miętnego. Tam zaś, na wznowione zajęcia przyszło tylko 90. spośród 600 uczniów. Biskup Mazur podjął wtedy post o chlebie i wodzie, do czasu rozwiązania konfliktu.

Sprawa zaangażowała w rozmowy najwyższe władze rządowe i kościelne. Krzyż wrócił do szkoły 6 kwietnia. Zawisł w szkolnej bibliotece. Od tej pory to miejsce stało się nieformalną „kaplicą” – tu się modlono, palono znicze i składano kwiaty.

ZNOWU DO AKCJI?

– Wiedzieliśmy, że nie możemy inaczej postąpić. Tak wychowani byliśmy w domu. Wartości przekazywali nam też nasi nauczyciele z Miętnego, między innymi pani Gora, z którą jeździliśmy na rajdy i zimowiska. Obawialiśmy się konsekwencji, ale imperatyw wewnętrzny, że słusznie postępujemy pozwalał zachować nam spokój. Dzisiaj, w każdej trudnej chwili, nie jeden raz przypominam sobie, że zwycięstwo jest po stronie krzyża – mówi s. Anna Mroczek, ze Zgromadzenia Sióstr od Aniołów, a wówczas uczennica klasy maturalnej.

Ksiądz inf. płk. Sławomir Żarski, wikariusz generalny biskupa polowego, był w tych dniach katechetą młodzieży w Miętnem. Wspomina jak w sali parafialnej organizowali w weekendy zajęcia przygotowujące maturzystów do egzaminu. – Nawiązali z nami kontakt nauczyciele uniwersyteccy z Warszawy, ze środowiska „Solidarności” – mówi.

Dyrektor szkoły nie wywiązał się jednak ze wszystkich ustaleń, które zapadły między rządem a Episkopatem Polski. Do szkoły nie mogła wrócić część zwolnionych uczniów i niektórzy nauczyciele.

– Nie przyjęto całej mojej III klasy Technikum Rolniczego, twierdząc że 18 osób to za mało na utworzenie klasy. Dzięki życzliwości dyrektora w szkole Siennicy tam kończyłam naukę. Egzamin zdałam jako jedyna z nas 6 dziewcząt, które trafiły do tej szkoły z Miętnego – mówi Danuta Miszczak.

Nauczycielka Bogusława Gora została poinformowana, że w Miętnem nie ma dla niej etatu. W rzeczywistości na jej miejsce zatrudniono kogo innego. – Byłam trzecią zwolnioną osobą. Podjęłam pracę w szkole w odległym Radoryżu. W przeciwieństwie do moich koleżanek, odwołałam się do Sądu Pracy. Wróciłam do szkoły w Miętnem, ale zmniejszono mi zakres obowiązków – opowiada.

Do uczniów z Miętnego płynęły głosy wsparcia z całej Polski i z zagranicy. Jan Paweł II przekazał im błogosławieństwo i pamiątkowe krzyżyki. Ksiądz Jerzy Popiełuszko przekazał specjalny list, bo śledzony przez SB nie mógł sam przybyć.

– Miętne było światełkiem, które zapaliło wielki ogień troski i szacunku do krzyża, pokazało, że ten znak jest ważny, że warto o niego walczyć – mówi ks. Sławomir Żarski.

W ubiegłym tygodniu, po decyzji Europejskiego Trybunału Praw Obywatelskich w Strasburgu w sprawie usunięcia krzyża ze szkoły we Włoszech, zadzwonili byli uczniowie z pytaniem: „Pani profesor, angażujemy się w obronę krzyża?” – To pytanie wcale mnie nie zdziwiło – mówi dawna nauczycielka Krystyna Czarnecka. Obrona krzyża nie była w ich przypadku tylko jednorazowym zrywem.


Miętne było światełkiem, które zapaliło wielki ogień troski i szacunku do krzyża.

Biskup Mazur podjął post o chlebie i wodzie, do czasu rozwiązania konfliktu o krzyże w Miętnem.

♣ ♣ ♣ ♣ ♣

Najważniejszym punktem wizyty głowy państwa w Miętnem, było złożenie kwiatów pod Pomnikiem Krzyża w 25 rocznicę jego obrony. Prezydent Lech Kaczyński spotkał się z Absolwentami – tymi, którzy w 1984 roku bronili obecności krzyża w salach lekcyjnych oraz z młodzieżą obecnie uczęszczającą do szkoły. Lech Kaczyński przywitał się także z pocztami sztandarowymi szkół ponadgimnazjalnych Powiatu Garwolińskiego, które przybyły  na tę uroczystość.

 

WŁOSZCZOWA TEŻ PAMIĘTA O OBRONIE KRZYŻA

– Nie pozwólcie, by ktokolwiek usuwał krzyż. Nie pozwólcie na to, choćby to był trybunał Praw Człowieka w Strasburgu – apelował biskup Kazimierz Gurda do młodzieży we Włoszczowej podczas uroczystości upamiętniających strajk o krzyże, który miał miejsce w tamtejszym Zespole Szkół Zawodowych od 3 do 16 grudnia 1984 roku. Ponad 700 uczniów wspieranych przez rodziców protestowało wówczas przeciw usunięciu z sal symboli ich wiary.

Prezydent Lech Kaczyński w liście do uczestników spotkania napisał, że konstytucyjne gwarancje wolności sumienia oraz reguły ustroju demokratycznego nie są sprzeczne, lecz komplementarne. „Warto pamiętać, że państwo i prawo, choć nie powinny naruszać słusznych praw i interesów mniejszości, służą jednak większości narodu, a więc suwerena, któremu ostatecznie podporządkowane są wszelkie organy i instytucje publiczne” – zaznaczył prezydent w liście.

 

KOMENTARZE – WSPOMNIENIA

 Dlaczego w Śmiłowie nie stawiano żadnego oporu podobnie jak w Miętnym, czy we Włoszczowie?

Dyrekcja Szkoły Gminnej w Kaczorach okazała się szczególnie oddana tamtemu systemowi. Choć jest jedna Polska, na taki okrutny, perfidny sposób rozprawy z Krzyżami nie zdobyła się żadna szkoła w Polsce. A zresztą w Miętnem akcja usuwania Krzyży miała miejsce w listopadzie 1983 r., a we Włoszczowie dopiero w grudniu 1984 r.

W przypadku Śmiłowa po mistrzowsku umiejętnie wykorzystano panującą wtedy atmosferę strachu i terroru, który tu panował. Działano przez zaskoczenie. Działo się to przecież w 25. dniu stanu wojennego. Warto przypomnieć, że obowiązywała wtedy godzina milicyjna, zakaz wszelkich zgromadzeń (2-3 osoby rozmawiające ze sobą były już podejrzane), bez przepustki nie było wolno upuszczać swej gminy, zerwana była łączność telefoniczna, listy były cenzurowane, żywność i paliwo kupowano na kartki, stale słyszano o internowaniu osób niewygodnych byłemu systemowi. Pamiętać wreszcie należy, że mieszkańcy naszej parafii jak mało kto mieli stale w żywej pamięci pokaz siły w przejeżdżających 13 grudnia 81 r. przez Śmiłowo czołgach i wozach bojowych.

O tym jaki panował tu terror niech świadczy fakt, że na wszelki wypadek nasza zabytkowa monstrancja oraz kielich były przechowywane w tym czasie w mieszkaniu prywatnym jednego Parafianina oraz że przypadkowo milicja ją odnalazła podczas przeprowadzanej u niego rewizji.

Dodać wypada, że ów haniebny rozkaz zdjęcia Krzyży pod groźbą trzech lat aresztu, jak i cały stan wojenny potwierdzony dekretem Rady Państwa, był niezgodny z konstytucją zabraniającą wydawania dekretów w czasie trwania sesji sejmu. xjp

 

XI Piesza Pielgrzymka do Górki Kl.

27 sierpnia 2010

  IN HOC SIGNO VINCESS

Nieśliśmy jeden z 12 Krzyży zdjętych ze szkół „pod groźbą 3 lat aresztu”. Każdy zabrał też swój krzyż. Była okazja przeprosić Pana Boga za publiczne lekceważenie świętego znaku Chrystusa, obelgi pod adresem osób modlących się przed pałacem prezydenckim oraz za bluźnierstwa przeciwko Bogu.

Obok Krzyża z napisem: In hoc signo vinces (Pod tym znakiem zwyciężysz) niesiona była nasza narodowa flaga. Oprócz pieśni o Krzyżu: Nie zdejmę Krzyża oraz pieśni religijnych odśpiewane zostały wszystkie zwrotki hymnu narodowego: Jeszcze Polska nie zginęła. W mijanych kościołach przypominaliśmy sobie oraz pątnikom spoza parafii historię naszych krzyży ze szkół. Nieśliśmy Krzyż, który wisiał w kl. III w Zelgniewie. Jeden z pątników był świadkiem zdjęcia tego Krzyża. Opowiedział nam, że przed tym Krzyżem przed i po lekcjach razem z nauczycielem odmawiano modlitwę. Było też świadectwo rodziców, którzy uczestniczyli w poświeceniu i zawieszaniu Krzyży w szkole w Śmiłowie oraz o tym, co przeżyli w tamtych haniebnych dniach stanu wojennego.

  
Aktualizacja podstrony: 28 lipca 2018 14:55