PARAFIA RZYMSKOKATOLICKA ŚMIŁOWO 

OGNISKO MISYJNE

Im, który naród więcej czyni dla misji, tym lepiej w jego własnym kraju się dzieje. U nas dlatego tak smutno, bo jeszcze tak mało ducha misyjnego. bł. Maria Teresa Ledóchowska


 

 Medal „Benemerenti” za zasługi na rzecz misji.

Komisja Episkopatu Polski ds. Misji 23 października 2019 r. przyznała medal „Benemerenti” za zasługi na rzecz misji.

Medal „Benemerenti in Opere Evangelizationis” został ustanowiony przez Komisję Episkopatu Polski ds. Misji w 2017 roku, w 50. rocznicę istnienia Komisji. Jest przyznawany w czterech kategoriach: „za zasługi w dziele misyjnym”, „pomoc modlitewna i duchowa”, „pomoc materialna i finansowa misjom” oraz „informacja medialna”

Nagrody przyznawane przez Komisję Episkopatu Polski ds. Misji honoruje osoby, wspólnoty i instytucje najbardziej zasłużone dla misyjnego dzieła Kościoła.

Medal został przyznany w ustanowionym przez papieża Franciszka w Nadzwyczajnym Miesiącu Misyjnym.

 

 

>> KONGRES MISYJNY 2015

 

POŻEGNANIE PROBOSZCZA

W niedzielę 28 czerwca 2015 r. miało miejsce pożegnanie Księdza Kanonika Jerzego Ptacha, który z dniem 1 lipca br. przechodzi na emeryturę. Wśród żegnających nie zabrakło Ogniska Misyjnego które bardzo wiele Ks. Proboszczowi zawdzięcza.

Kochany Księże Proboszczu!!!

Ognisko Misyjne w Śmiłowie istnieje już 18 lat. Dziękujemy z całego serca za to, że cały czas byłeś z nami. Zawsze wspierałeś i błogosławiłeś nasze misyjne inicjatywy. Wspierałeś nas swoją modlitwą. I dziś, gdy przyszedł czas pożegnania, pragniemy zapewnić Cię, że tego nie zapomnimy. Będziesz daleko od nas, i nieraz będzie Ci smutno i zimno. Przyjmij więc od nas małych misjonarzy skromny dar (polar). Niech Cię ogrzewa w chwilach chłodu i przypomina o nas. Ale nie martw się, Księże Proboszczu. My będziemy ogrzewali Cię naszymi modlitwami tak długo, jak długo będzie płonąć Ognisko.

Już dziś zapraszamy Cię na 20 - lecie Ogniska Misyjnego.  Do zobaczenia!   

         Mali misjonarze (Agata, Weronika, Martyna, Natalia Martyna, Weronika, Jakub, Joanna, Oliwia,  Albert, Ala, Dorota, Karolina, Tomek)

Życzymy wielu Łask Bożych na lata odpoczynku po długiej i trudnej pracy, dużo zdrowia i radości. A Matka Boża i nasi Śmiłowscy Patronowie z nieba niech czuwają nad Tobą w każdej chwili życia.

Śmiłowo, 28 czerwca 2015 r.

 

 

KOMUNIKAT:

W dniu 9 października 2015 r. nowy proboszcz  kategorycznie  ZAKAZAŁ  dalszej działalności Ogniska Misyjnego w Śmiłowie.

 

NIEKTÓRE  NAJWAŻNIEJSZE   FAKTY   Z   DZIAŁALNOŚCI   OGNISKA:

    * Kolędnicy  Misyjni  -  kolędowali 18 razy,

    * Ogólnopolski Kongres Misyjny  -  wzięliśmy aktywny udział w 9 Kongresach na 10 organizowanych.

    * Diecezjalny Kongres Misyjny w Gnieźnie  -  braliśmy udział 5 razy,

    * Spotkania Misyjne w Bydgoszczy  -  3  razy,

    * Światowa Niedziela Misyjna - zawsze uroczyście z Mszą św., procesją z darami i często z tańcem misyjnym przez (1998-2014)  -  17 lat,

    * Misyjny Dzień Dzieci (6 stycznia)  -  obchodzony uroczyście 17 razy,

    * Misyjne spotkanie opłatkowe  -  12 razy,

    * Misyjne apele w szkole  -  5 razy,

    * Jasełka misyjne i inne  -  10 lat,

    * Dzień Chorych w parafii z nawiedzeniem chorych  -  12 razy,

    * Zbiórka ofiar na środki transportu dla misjonarzy MIVA Polska (przy okazji poświęcenia pojazdów)  -  (2002-2015)  -  14  razy,

    * Misyjny dzień w Białym Tygodniu  (2006-2015)  -  10 razy.

  

NAJWIĘKSZE  WYRÓŻNIENIA:

     * Zdjęcie  naszego Ogniska Misyjnego na ogólnopolskim plakacie misyjnym  -   KOLĘDNICY  MISYJNI  2012,

    * Nasze  zdjęcie na okładce Małego Gościa Niedzielnego  Nr 1/2014  i  artykuł wewnątrz numeru,

    * Dwukrotny artykuł o naszym Ognisku Misyjnym w czasopiśmie Sióstr Klawerianek "Echo Dzieciom"  w roku 2007 i 2015,

    * Zdjęcie naszych Kolędników  Misyjnych w Kalendarzu Misyjnym  na 2014 rok  wydawanym przez Papieskie Dzieła Misyjne w Polsce.

Działalność śmiłowskiego Ogniska Misyjnego jest zapisana w 10-ciu opasłych tomach Kroniki Ogniska Misyjnego (do wglądu u animatorki misyjnej p. Haliny Czarneckiej).

 

 

 

SPOTKANIE  MISYJNE  W  BYDGOSZCZY

 

W dniu 19 czerwca 2015 roku 40 osobowa grupa ze Śmiłowa i 10 osobowa grupa z Morzewa wzięły udział w spotkaniu misyjnym w Bydgoszczy - Myślęcinku pod hasłem  "MALI  MISJONARZE  WŚRÓD  ZWIERZĄT". Była Msza św., spotkanie z końmi oraz ze zwierzętami w ZOO "twarzą w twarz".

 

 

 

 

IV KRAJOWY KONGRES MISYJNY

                                                               MISJE, RADOŚĆ, ZAPAŁ !!!

Już po raz dziewiąty 15 osobowa grupa małych misjonarzy  wraz z  kilkoma rodzicami wzięła udział w Krajowym Kongresie Misyjnym w dniu 12 czerwca 2015 roku w Warszawie. Wspólna modlitwa i radość  zapaliły nasze serca do dalszej pracy w Ognisku Misyjnym.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Kongres Misyjny zakończyliśmy misyjnym nabożeństwem po południu w niedzielę. Przy okazji obejrzeliśmy zdjęcia z pobytu w Warszawie.

 

 

 

 

 

 

BIAŁY  TYDZIEŃ - dzieci komunijne dzieciom misji 2015 r.

 

 

 

 

 

 

Kongres Misyjny

 

 

W ramach przygotowań do Ogólnopolskiego Kongresu Misyjnego, który odbędziesię w czerwcu w Warszawie, w parafii trwa  modlitwa  w tej intencji oraz za dzieci z krajów misyjnych. W czasie  Wielkiego Postu na Drogach Krzyżowych  odmawialiśmy Modlitwę Pięciu Palców papieża Franciszka. 

 

 

 

 

EMAUS w Poniedziałek Wielkanocny 

Od 1986 r., czyli od 29 lat w Śmiłowie istnieje religijno-folklorystyczny zwyczaj - Emaus. Przyjeżdżamy do kościoła pojazdami, które po Mszy św. są poświecone. Dla wielu Parafian oraz Gości nasze EMAUS, po zimowej przerwie jest zapoczątkowaniem nowego sezonu. Podczas naszego Emaus prosimy Boga o błogosławieństwo dla kierowców, dla korzystających  z pojazdów, dla użytkowników dróg oraz modlimy się za zmarłych w wypadkach drogowych. Wzywamy orędownictwa patrona kierowców św. Krzysztofa, a szczególnie bliskiego nam patrona podróżnych św. Rafała Archanioła. Oddajemy się też naszej patronce Matce Bożej Szkaplerznej.

 

 

 

 

Od 14 lat Ognisko Misyjne podczas Emaus włącza się w finansową pomoc w akcję Św. Krzysztof – środki transportu dla misjonarzy  MIVA POLSKA.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

W tym roku poświęcono: 133 samochody, 3 ciągniki, 14 rowerów, 4 motocykle i jedną hulajnogę. Emaus odbywa się w Zelgniewie i w Śmiłowie. W Śmiłowie każdy pojazd został pobłogosławiony relikwiami bł. Marii Karłowskiej.

 

 

 

O naszym Ognisku Misyjnym ukazał się artykuł w "ECHO DZIECIOM", nr 3/15

Pozdrowienia dla wszystkich autorów i czytelników "Echa z Afryki" i "Echa Dzieciom" od Ogniska Misyjnego w Śmiłowie.

Nasze ognisko jest już dorosłe. Istnieje przy parafii pw. Św. Małgorzaty PM i MB Szkaplerznej już 18 lat. I choć co roku zmieniają się częściowo jego członkowie, ono ciągle "płonie" równym ogniem.

W naszej misyjnej działalności staramy się na różne sposoby, w miarę naszych możliwości pomagać dzieciom z krajów misyjnych - i nie tylko. Najważniejsza pomoc to modlitwa. Potem, różnego rodzaju akcje misyjne. Zbieramy puszki aluminiowe, znaczki pocztowe, telefony komórkowe, okulary i inne. Ostatnio zbieraliśmy pastę i szczoteczki do zębów, gdzie oprócz tych przyniesionych od ofiarodawców, udało nam się załatwić dużą darowiznę u producenta. Dzięki temu mogliśmy ofiarować je afrykańskim dzieciom.  Obecnie uczestniczymy w akcji "Ołówek dla Afryki".

Największą naszą akcją są "Kolędnicy misyjni". Kolędowaliśmy  już osiemnaście razy. Bardzo chętnie pomagają nam w pracy nasi rodzice i inni ludzie o wielkim sercu. Szczególnie troskliwą opieką otacza nas ks. proboszcz kanonik Jerzy Ptach.

Obecnym naszym wielkim marzeniem jest kolejny udział w Kongresie Misyjnym w Warszawie, który odbędzie się w czerwcu br.

Możecie nas znaleźć także w Internecie na stronie parafii Śmiłowo lub po prostu: Ognisko Misyjne Śmiłowo.

Mali misjonarze ze Śmiłowa.

 

 

Droga Pani Halino!

Szczęść Boże.

Bardzo dziękujemy za tę piękną akcję. Paczki ze szczoteczkami już doszły do nas do Krosna. Przekażemy je dla dzieci na Wyspach Zielonego Przylądka i być może również w Kamerunie.
Chciałabym prosić czy nie mogłaby Pani wraz z dziećmi napisać do "Echa dzieciom" o działalności waszego ogniska misyjnego. Mamy jedną stronę poświęconą różnym grupom misyjnym, może i Wy chcielibyście podzielić się z innymi tym co robicie dla misji. Na przykład o  całej akcji zbiórki szczoteczek do zębów.

Jeszcze raz dziękujemy z Pani czynne i dzielne zaangażowanie w dzieło misyjne Kościoła i pozdrawiamy wszystkich członków ogniska misyjnego w Śmiłowie.

Zapewniając o modlitewnej pamięci czekam na Pani odpowiedź, ufam pozytywną
z misyjnym pozdrowieniem s. Krystyna

 

 

 

>>  FOTOGALERIA - KOLĘDNICY MISYJNI 2014

 

 

 Hymn Papieskiego Dzieła Misyjnego Dzieci

TRZECH KRÓLI ŚMIŁOWO 2015

 Kolędnicy Misyjni 2014 (1)

 Kolędnicy Misyjni 2014 (2)

 

 

 

 

 

Zbieramy znaczki na misje.

 

 

 

 

 

 

 

 

Adwent: Google wiary.

 

 

 

 

 

 

 

Niedziela  Misyjna 19.10.2014 i Tydzień Misyjny

Z okazji Światowego Dnia Misyjnego Ognisko Misyjne przygotowało: dekorację w kościele, mini kiermasz misyjny, modlitwę wiernych, taniec misyjny i procesję z darami.

 

 

 

 

 

Akcja  "Kup Pan szczotkę"

Przy współpracy szkół podstawowych w Kaczorach, Morzewie i Dziembowie zbieraliśmy szczoteczki i pastę do zębów dla małych Afrykańczyków.

 

 

 

 

 

Akcje  misyjne:

Trwa  akcja "Puszka dla Maluszka". Zbieramy, przygotowujemy i sprzedajemy puszki, a uzyskane pieniądze przekazujemy dla dzieci z Afryki.

 

 

 

 

 

 

Złoty Jubileusz - 05 czerwca 2014

Ognisko Misyjne z Księdzem Jubilatem.

 

 

 

 

 

 

 

Dzieci komunijne dzieciom misji - 20.05.2014

Dzieci komunijne przeżywają w Białym Tygodniu dzień misyjny, w którym  wspierają  dzieci z krajów misyjnych  swoją modlitwą i ofiarami.

 

 

 

 

 

Poniedziałek Wielkanocny 21.04.2014

Kolejne EMAUS i święcenie pojazdów. Z tej okazji Ognisko Misyjne zbiera ofiary za szczęśliwie przebyte kilomerty i przekazuje je na środki transportu dla misjonarzy - MIVA Polska.

 

 

 

 

 

 

Podziękowanie:

Ognisko Misyjne podziękowało Pani Ani i Papieskiemu Dziełu Misyjnemu Dzieci za wszystko dobro otrzymane w ostatnim roku.

 

 

 

 

 

Misyjny Dzień Dzieci 6 stycznia 2014

Z tej okazji Ognisko Misyjne przygotowało na Mszach świętych modlitwę wiernych i procesję z darami. Zostało również dokonane podsumowanie akcji Kolędników Misyjnych.

Zakończono uroczystość  misyjnym spotkaniem opłatkowym.

 

 

 

 

 

 

Ognisko Misyjne w MGN

KOLĘDNICY MISYJNI ZE ŚMIŁOWA

Kolorowy orszak Zbliża się wieczór, pustą i zimną ulicą idzie kolorowa grupa. Śpiewają. Pukają do każdego domu.
W salce przy parafii trwają przygotowania do tegorocznej kolędy. Trzeba rozdzielić role, przygotować stroje, nauczyć się tekstów. Kolędników jest 12, więc uda się utworzyć dwie grupy. To jedna z najstarszych takich grup w Polsce. Pani Halina Czarnecka od 17 lat opiekuje się kolędnikami misyjnymi w Śmiłowie niedaleko Piły.
Kakao na twarzy W grupie nie może zabraknąć Maryi, Józefa, pastuszków i… dziecka z kraju, dla którego zbierane są pieniądze. W tym roku będzie to dziecko z Konga. Spotykają się przez cały rok. Razem z p. Haliną tworzą Ognisko Misyjne.

 

 

 

 

 

 —Poznajemy jak żyją dzieci w innych krajach, jeździmy na kongresy misyjne, a w zeszłym roku trafiliśmy na ogólnopolski plakat o kolędnikach — opowiada pani opiekunka ogniska.
- Stroje przygotowujemy własnoręcznie. Mamy chusty w kolorach misyjnych. Każdy kolor to symbol innego kontynentu. Czerwona chusta to Ameryka, żółta — Azja, zielona — Afryka, biała — Europa, - tłumaczy p. Halina. Kolędnicy są uczniami szkoły podstawowej. Oliwia swojej roli nauczyła się, jeszcze zanim nauczyła się czytać i pisać. W śmiłowskiej grupie jest też dwóch chłopców.

 

 


- W tym roku będę już kolędować po raz trzeci — opowiada Kuba, który w zeszłym roku występował jako chłopiec z Afryki.— Na całej twarzy miałem rozmazane kakao— śmieje się.
W niektórych rodzinach kolędowanie misyjne to już tradycja. Ci, którzy zaczynali 17 lat temu, to dziś ciocie lub mamy obecnych kolędników. W niewielkim Śmiłowie przez ten czas kolędnikami misyjnymi było już prawie sto osób.

 


40 domów dziennie Zaczynamy od 26 grudnia, w drugie święto Bożego Narodzenia. Po Mszy św. i błogosławieństwie - wyjaśnia p. Opiekunka. Kolorowy orszak z wielkimi gwiazdami wygląda tak atrakcyjnie, że kierowcy zatrzymują się, trąbią życzliwie i machają kolędnikom. Mali misjonarze odwiedzają wszystkie domy w Śmiłowie.— Mimo zimna, a czasem deszczu czy śniegu po kolana, to fajna przygoda — przyznają. — No i najważniejsze, pomagamy dzieciom w Afryce - dodają chórem kolędnicy. Większość rodzin przyjmuje ich bardzo chętnie.

 


Kolędnicy pukają do drzwi, kłaniają się i śpiewają kolędę.— Potem przedstawiamy naszą scenkę i na zakończenie znowu śpiewamy… Wiele osób zaprasza nas na herbatę albo nawet na coś więcej — mówi p. Halina. Ale często musimy odmawiać, bo nie zdążylibyśmy wszystkich odwiedzić — wyjaśnia.
Kolędowanie w Śmiłowie trwa trzy, cztery dni. W jedno popołudnie kolędnicy odwiedzają ok. 40 domów.— W zeszłym roku spotkała nas wielka niespodzianka — wspomina p. Halina. — Jedna z rodzin wyjechała na święta i gdy podeszliśmy pod ich drzwi, znaleźliśmy reklamówkę pełną słodyczy z karteczką: „Dla kolędników misyjnych”.      
                                                            Adam Śliwa, w :MGN, nr 1/2014

 

 

 

Łącznie z winietą w MGN umieszczono 9 zdjęć śmiłowskich kolędników misyjnych.


Zobacz:
>>  FOTOGALERIA - KOLĘDNICY MISYJNI 2013

 Kolędnicy Misyjni - 1

Kolędnicy Misyjni - 2

Kolędnicy Misyjni - 3

 

 

15 - LECIE OGNISKA MISYJNEGO

 

 

Z okazji 15 - lecia naszego O.M. zostaliśmy uhonorowani dyplomem od Sekretarza Krajowego PDMD z Warszawy.

 

 

Niedziela Misyjna 2013

 

 

 

 

 

 

 

Podczas procesji z darami Kuba pokazuje na globusie kraj gdzie zamierza pojechać.

 

Jezus Miłosierny błogosławi naszemu Ognisku.

 

 

 

 

Nasze Ognisko Misyjne w całej Polsce

 

 

 

 

 

Nasze Ognisko Misyjne  spotkało wyróżnienie. Znalazło się nie tylko na plakacie Kolędników Misyjnych, ale również na winiecie Liturgiczne Materiały Misyjne oraz na płytce.

 

 

 

W listopadzie br. zdjęcie naszego O.M. było również w Przewodniku Katolickim /Puszka dla maluszka/.

 

 

 

Nasze Ognisko Misyjne /Kolędnicy/ zostało umieszczone w "Kalendarzu misyjnym 2014 z papieskimi intencjami za ewangelizację”. Zob. grudzień 2014.

 

 

 

w w w w w w w w w w w w w w w w w w w w w w w

 

 

EMAUS 2013

W Poniedziałek Wielkanocny 1 kwietnia 2013 roku tradycyjnie już w naszej parafii odbyło się EMAUS - poświęcenie pojazdów. Z tej okazji Ognisko Misyjne zbierało ofiary na środki transportu dla misjonarzy w myśl hasła: Podaruj polskim emisjonarzom 1 grosz za każdy przejechany kilometr jako podziękowanie za bezpieczne podróże.

 

Kolędnicy Misyjni 2012

 

 

Błogosławieństwo na drogę.

 

Przed wejściem do mieszkania.

 

 

 

 

Już po raz szesnasty w Roku Wiary zostały uroczyście rozesłane dwie grupy kolędników misyjnych, którzy swoją modlitwę i trud kolędowania ofiarują dzieciom z krajów misyjnych, szczególnie zaś dzieciom z Wietnamu.

 

 

 

 

W uroczystość Objawienia Pańskiego: Modlitwa Wiernych i procesja z darami.

 

 

 

6 stycznia 2013 r. Kolędnicy Misyjni wystąpili w kaplicy św. Rafała Archanioła w Zelgniewie. Zob. Rafał Archanioł.

 

Warto zobaczyć: https://www.youtube.com/watch?v=A70Ii8kQ2gU&t=4s

 

 

 ARCHIWUM


Aktualizacja strony: 13 listopada 2019 16:28