PARAFIA RZYMSKOKATOLICKA ŚMIŁOWO 

POWOŁANIA

Jesteście bardzo potrzebni. Im większy jest proces laicyzacji, tym bardziej jesteście potrzebni Polsce,
która coraz bardziej poganieje. Prymas Polski, Henryk Muszyński

Stowarzyszenie Wspierania Powołań


SWPK AG Zostało powołane do istnienia w naszej parafii 5 I 1995 r. Zapisały się wtedy 22 osoby. W każdy I czwartek miesiąca uczestniczymy w Mszy św. oraz w Godzinie świętej, podczas której w intencji powołań śpiewamy Koronkę do Miłosierdzia Bożego. Obecnie do tej wspólnoty należy 59 osób. O działalności naszego koła SWPK AG możemy przeczytać w naszej kronice. Przewodniczącą jest p. Maria Leżanka ze Śmiłowa.SWPK AG


8 grudnia 2003 r. obchodziliśmy JUBILEUSZ 10-LECIA powstania Stowarzyszenia Wspierania Powołań Kapłańskich Archidiecezji Gnieźnieńskiej. Nasze Koło Parafialne powstało 5 I 1995 r. Zaczęliśmy od 22 osób. Dziś jest nas 59. W uroczystości jubileuszowej gościliśmy 19 członków SWPK AG z Wysokiej, którzy przyjechali ze swym proboszczem ks. Romanem Jakubowskim.
Przed Mszą św. rozważaliśmy w intencji powołań tajemnice radosne Różańca. Na zakończenie Eucharystii przed ołtarzem MB Szkaplerznej podczas apelu szkaplerznego zawierzyliśmy naszej patronce sprawę powołań oraz udaliśmy się z Gośćmi na towarzyskie spotkanie przy kawie.
W każdy I czwartek miesiąca uczestniczymy w Eucharystii oraz przed wystawionym Najśw. Sakramentem w intencji powołań kapłańskich, zakonnych, misyjnych i katechetycznych śpiewamy Koronkę do Miłosierdzia Bożego.
 


Stowarzyszenie Wspierania Powołań Kapłańskich AG powołał do życia Ks. Jan Tadych w 1993 r. Jego prezesem był do chwili śmierci, czyli do 24 III 04.

 

SWP DB 24 marca 2007 roku w 3. rocznicę śmierci założyciela stowarzyszenia, w przeddzień 3. rocznicy powstania Diecezji Bydgoskiej został zatwierdzony nowy statut stowarzyszenia. Odłączyliśmy się od Gniezna. Zatwierdzona została nowa nazwa: Stowarzyszenie Wspierania Powołań Diecezji Bydgoskiej - SWP DB.


ALFABETYCZNY SPIS CZŁONKÓW SWP DB

 Bachmatiuk Bronisława
 Barłóg Gabriela
 Barteczka Ruth
 Czarnecka Halina
 Eichstaedt Erika
 Gehrke Daniela
 Góral Maria
 Górka Felicja
 Górka Kazimiera
 Janicka Gabriela
 Jasińska Krystyna
 Jurek Dorota
 Jurek Eugenia
 Kaczmarczyk Ewa
 Kaczmarczyk Teresa
 Klapp Władysława
 Klik Maria
 Kopania Janina
 Kowalska Eugenia
 Kubiak Marianna
 Lażanka Maria
 Lipiecka Zofia
 Łyskawa Teresa
 Matuszak Teresa
 Nakonieczna Stefania
 Nowak Irena
 Nowakowska Helena
 Padewska Barbara
 Pawlewska Irena
 Ptach Jerzy ks.
 Ptasińska Eryka
 Puchała Dorota
 Pufal Franciszek
 Rucińska Halina
 Siodła Bożna
 Skwarska Zofia
 Sobczak Genowefa
 Staśkowiak Justyna
 Sypniewska Janina
 Szarek Regina
 Szweda Irena


ZMARLI CZŁONKOWIE SWP DB

†Gertruda Pufal 95
†Kunegunda Mechocka 97
†Katarzyna Kawaciuk 97
†Bolesłąwa Maraszewska 97
†Cecylia Gostomska 98
†Rozalia Paprocka 99
†Władysława Łuczakowa 01
†Władysława Różniakowska 01
†Maria Leżanko 01
†Leokadia Radke 02
†Józef Kowalski 02
†Halina Kowalska 02
†Anna Kusz 03
†Helena Pospychałowa
†Manikowska Gertruda 04
†Stefania Czerwińska  05
†Wanda Plewa 05
†Jadwiga Kubiak  06
†Emilia Rochowska  07
†Marianna Mazurek 09
†Marianna Staśkowiak 09
† Busse Jadwiga
†Pufahl Urszula
†Kuta Agnieszka
†Jasińska Klara
†Czarnecka Łucja
† Dębicka Józefa


Stan z 6 lipca 2014 roku.


 

KS. AUGUSTYN ERDMANN

(Franciszek Deka) MSF (1902-1972) misjonarz św. Rodziny, dziekan, kanclerz i notariusz Kurii, kanonik RM, penitencjarz, proboszcz, sędzia prosynodalny,  wiceoficjał.

Ur. 2.10.1902 w Zelgniewie, par. Śmiłowo, pow. Chodzież. Syn Augustyna i Apolonii z domu Thiede. W latach 1908 - 1916 uczył się w miejscowej szkole powszechnej. W latach 1916-1920 uczęszczał do seminarium… /Do seminarium nauczycielskiego; był przecież nauczycielem w Brodnej, a może i w Jeziorkach/. Mszę św. prymicyjną w naszym kościele odprawił 7 maja 1933 r.

 Ks. kanonik Augustyn Erdmann zmarł 2.X.1972 r., mając 70 lat. Kanclerzem kurii gorzowskiej był w latach 1952-1956.

 

 KS. PIOTR PTASIŃSKI SDB

Po 28 latach 20 czerwca 1993 r. nasza parafia przeżywała prymicje ks. Piotra. Ostatnim prymicjantem był ks. Wiesław Panasiuk, mieszkaniec Kaczor (Kaczory należały wtedy do Śmiłowa). Poprzednim prymicjantem był ks. Kanonik Augustyn Erdmann MSF, mieszkaniec Zelgniewa, który odprawił w naszym kościele Mszę prymicyjną 7 V 1933 r.

Ks. Piotr Ptasiński SDB z Zelgniewa ur. się 25 V 1963 r. w Pile. Do szkoły uczęszczał w Zelgniewie, Śmiłowie i Pile. Śluby wieczyste w Tow. św. Franciszka Salezego złożył 10 VIII 1991 r.; 15 VI 1993 r otrzymał święcenia prezbiteratu w Lądzie n/Wartą z rąk biskupa Bronisława Dembowskiego. Po święceniach, do roku 2004 realizował swe powołanie na różnych stanowiskach w SP Tow. Salezjańskiego przy parafii Św. Marka w Bydgoszczy.


 
ŚP. KS. WIESŁAW PANASIUK (Ks. Jerzy Ptach)


16 III 2000 roku ok.g.16.00, tuż przed rozpoczęciem nabożeństwa szkaplerznego, na szosie między Śmiłowem a Kaczorami w wypadku samochodowym zginął syn naszej parafii, proboszcz z Morzewa ks.Wiesław PANASIUK.

Ks. Wiesław urodził się 16 X 1940 r. w Krystynpolu. Był on synem naszej parafii, ponieważ mieszkał w Kaczorach, które do 1967 r. należały do Śmiłowa. Po ukończeniu studiów filozoficzono-teologicznych, podczas których przez ówczesną władzę komunistyczną był zmuszony do odbywania służby wojskowej, 21 XI 1965 roku otrzymał święcenia kapłańskie. Swą Mszę Prymicyjną odprawia w kościele parafialnym w Śmiłowie.

Przez 19 lat pełniąc funkcję wikariusza w różnych parafiach archidiecezji, przygotowuje się do objęcia samodzielnej parafii pw. Przemienienia Pańskiego w Morzewie. W tej parafii z mandatu Prymasa Polski przez ostatnich 16 lat swego życia gorliwie pełni posługę duszpasterską.

Ks. Wiesław żył swoją parafią. Pogłębia w niej życie religijne; do liturgicznej służby ołtarza wprowadza dziewczęta w charakterze ministrantek; dba o uroczystą oprawę nabożeństw i wystrój domu Bożego; na sklepieniu w kościele podczas malowania umieszcza wizerunki aktualnych świętych i błogosławionych; zabiega o jubileuszowy wystrój kościoła z okazji roku 2000.

Ożywia życie religijne zaprowadzając nowennę do M.B.Nieustającej Pomocy; 16 dzień miesiąca jest dniem papieskim oraz Ruchu Trzeźwości im. św. Maksymiliana Kolbego. Wprowadza Godzinę św.; w I sobotę miesiąca Godzinki o Niepokalanym Poczęciu N.M.P., a w I piątki Godzinki do N.S.P.J.

W szczególny sposób rozwinął kult Przemienienia Pańskiego. Na specjalne nabożeństwa gromadzi wiernych w każdy 6 dzień miesiąca. Miał wizję utworzenia w Morzewie sanktuarium Przemienienia Pańskiego. Przedstawił ją podczas kazania odpustowego w 1998 roku. Jego chlubą był kamień z Góry Przemienienia. Pozostał on jako materialny, trwały znak po zmarłym Duszpasterzu, zachęcający do realizacji jego planów.

O zmarłym Wiesławie można pisać bez końca. Był to kapłan wyjątkowy. Wszędzie było go głośno. Był ekspertem w wielu dziedzinach, zwłaszcza technicznych.
Był mecenasem muzyki, którą interesował się od lat seminaryjnych. Posiadał profesjonalny sprzęt nagłaśniający oraz różne instrumenty muzyczne. Pomimo nienajlepszych uzdolnień muzycznych, o czym często wspominał, potrafił wyławiać muzyczne talenty wśród dzieci. Udostępniał im swój sprzęt muzyczny. Będąc biegły w teorii muzyki, osobiście wykształcił kilka organistek. Był czuły na popełniane błędy przez organistów.

Ks. Wiesław był również na bieżąco w teologii. Zawsze miał tu coś do powiedzenia. Był tu tym przysłowiowym kijem włożonym w mrowisko. Ze swej natury był nieśmiały. Dzięki pracy nad sobą, nie dawał jednak tego poznać.

Ks. Wiesław był bardzo związany ze śmiłowską parafią. Był nie tylko stałym czytelnikiem naszej gazetki "Pan łączy nas", ale jej życzliwym cenzorem.
Podczas Ogólnopolskich Festiwali Piosenki Religijnej w Śmiłowie był reżyserem dźwięku.
Był też gorliwym czcicielem M.B.Szkaplerznej. Szkaplerz karmelitanski przyjął w Śmiłowie 29 V 1952 r. Prosił o skserowanie tego zapisu. Umieścił go w swej gablotce parafialnej. W Morzewie miał kazanie na temat Szkaplerza. Zachęcał do wstpienia do naszego Bractwa Szkaplerznego. Przyczynił się do odrodzenia kultu M.B.Szkaplerznej w Śmiłowie. Podczas ostatniej sumy odpustowej, jako sumista poświęcił szkaplerze przed przyjęciem do Bractwa. Pragnął, by jego parafianie też okryli się szatą szkaplerza. W chwili śmierci miał na sobie medalik szkaplerzny. Do trumny na ornat założono mu jego szkaplerz z sukna.

Nagła śmierć morzewskiego duszpasterza była bolesnym ciosem nawet dla najobojętniejszch jego parafian. Może była potrzebna, by w pełni zrozumiano jego niepowtarzalne wysiłki duszpasterskie. Uroczystości pogrzebowe w Morzewie zgromadziły również wiernych spoza parafii oraz ok. 70 kapłanów pod przewodnictwem ks. Bpa B.Wojtusia, który nad grobem powiedział: "Bóg wybrał dla Ks.Wiesława najodpowiedniejszy czas".

w: Pan łączy nas, nr 3/00(28)
ŚP. SIOSTRA LATYNIA ANIELA MALINOWSKA (ks. Jerzy Ptach)

S. Latynia ur. się 31 I 1936 r. w Batorówce pow. Pińsk,. Pochodziła z licznej głęboko religijnej rolniczej rodziny,. Mając cztery lata z rodzicami i rodzeństwem została deportowana na Sybir. Do Polski powróciła z Ojcem i rodzeństwem w 1946 roku.

Do szkoły podstawowej chodziła w Zelgniewie. Po ukończeniu Technikum Handlowego w Pile, pracowała jako księgowa w Gminnej Spółdzielni.

Mając 20 lat odpowiedziała na Boże wezwanie i wstąpiła do Zgromadzenia Sióstr Serafitek w Poznaniu. Po ukończeniu postulatu i nowicjatu w 1958 r. złożyła pierwszą profesję; wieczystą zaś w 63 r. Po pierwszej profesji została skierowana na Studium o kierunku prawno-administracyjnym. W 59 r. wyjechała na placówkę do Wysokiej. Od 1959 do 1987 przebywała w Toruniu. Początkowo pełniła tu funkcję księgowej i intendentki w Przedszkolu, następnie w Domu Opieki dla Dorosłych. Od 87 r. pracuje w Poznaniu w biurze parafialnym.

W 91 r. wyjeżdża na Białoruś, by tam służyć potrzebującym. Po czterech miesiącach powraca do Poznania i podejmuje posługę wśród chorych. Od 95 r. przebywa na placówce w Gdańsku, prowadząc kuchnię dla ubogich. Dla opuszczonych i zaniedbanych nie żałuje czasu i sił; organizuje żywność by przygotowywać im ciepły posiłek. W 2002 r. po raz kolejny powraca do Poznania, by w domu prowincjalnym opiekować się chorymi siostrami.

S. Latynia była osobą rozmodloną, pracowitą, uczynną i życzliwą; zawsze czuła na ludzką biedę, z całym zaangażowaniem i poświęceniem pomagała potrzebującym, których bardzo kochała. Współpracowała z Caritas Archidiecezji Poznańskiej; organizowała rekolekcje dla chorych. Całym sercem starała się realizować charyzmat swego zgromadzenia, widząc w opuszczonych i zaniedbanych sponiewieranego Chrystusa, który oczekuje konkretnej pomocy.

W ostatnich dniach życia Pan Bóg doświadczył Ją chorobą, którą przyjęła z poddaniem się woli Bożej. Nie skarżyła się na dolegliwości. Umiera w 67 roku życia, a w 47 powołania zakonnego - 15 I 2003 r. Siostra Latynia często odwiedzała swą siostrę w Zelgniewie. Często uczestniczyła tu we Mszy św. w kaplicy św. Rafała. Ostatni raz Jej pogodne oblicze widzieliśmy 20 dni przed śmiercią w II święto Bożego Narodzenia.

Podczas pogrzebu kościół w Śmiłowie wypełnił się wiernymi oraz siostrami, które przybyły z różnych domów zakonnych. Siostra Latynia spoczywa na naszym cmentarzu w rodzinnym grobie w kwaterze M. B. Szkaplerznej. Podczas Mszy św. pogrzebowej odczytano słowa P.Jezusa o ziarnie, które musi obumrzeć, by przynieść plon. Razem z Ogniskiem Misyjnym oraz SWPK AG, które brały udział w pogrzebie, modliliśmy się o nowe powołania zakonne.

 

w: Pan łączy nas. nr 2/03(50)

 

 

 

 S. TERESA KACZMARCZYK  

S. Teresa złożyła 21 VIII 2011 r. profesję
w kościele oo. Kapucynów w Pile.

 

 

 

 

Franciszkański Zakon Świeckich (III Zakon Świętego Franciszka) ma swoje korzenie w średniowiecznym franciszkańskim ruchu pokutniczym. Jest to katolickie międzynarodowe stowarzyszenie publiczne, którego członkowie uczestniczą w duchu Zakonu Franciszkańskiego, prowadząc życie apostolskie i zdążając do doskonałości chrześcijańskiej pod kierownictwem tegoż zakonu.

 

 

 

 

 

 


Aktualizacja podstrony: 13 stycznia 2017 11:43